طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت
امروز : چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

عوارض شایع در دوران بارداری

عوارض شایع در دوران بارداری

تهوع و استفراغ:معمولا از 6-8 هفتگی شروع شده و اکثرا تا هفته 22 اتمام می یابد.خوردن غذا در دفعات بیشتر و با حجم کمتر به خصوص غذای خشک مثل نان سوخاری یا نان خشک و نیز دست کشیدن از غذا قبل از سیری روشی موثر است.خوردن زنجبیل همراه با نوشیدنی در کاهش تهوع بسیار موثر است هرگاه استفراغ به حدی شدید باشد که باعث دهیدراتاسیون- اختلالات الکترولیتی و پیدایش کتون در ادرار شود استفراغ شدید حاملگی یا ( hyper emesis Gravidarum )نامیده میشود و گاهی نیاز به بستری در بیمارستان میشود.

2.کمردرد: در 70 درصد از زنان حامله کمردرد وجود دارد. شلی رباطها و لیگمانهای ستون فقرات از یک طرف و بزرگی شکم زن حامله از طرف دیگر از عوامل مهم بروز کمردرد بارداری هستند.
برای پیشگیری بهتر است از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری شود- سعی شود ستون فقرات را راست نگه دارید- به جای خم شدن هنگام برداشتن اشیا از زمین چمباتمه بزنید (سرپا بنشینید) ودر هنگام نشستن پشت خود بالش بگذارید.با فرا گیری اصلاح وضعیت وانجام ورزشهای خاص می توان این مشکل را به حداقل رساند(این حرکات و ورزشها در کلاسها ویژه آموزش داده می شود )

3.واریس: با پیشرفت حاملگی فشار روی عروق لگنی سبب پیدایش واریس بخصوص در افرادی که استعداد ارثی داشته باشند یا طولانی مدت بایستند میشود. پوشیدن جورابهای الاستیک- استراحت دوره ای وبالا بردن زیر پاها هنگام خواب وحرکت پا هنگام ایستادن اثر درمانی زیادی دارد.

4.هموروِئید: بدلیل فشار روی وریدهای رکتوم هموروئید بوجود می اید.اکثرا حاملگی سبب پیدایش- تشدید یا عود هموروئید میشود.خوردن مواد نرم کننده مدفوع مثل مواد غذایی فیبردار-روغن زیتون در حاملگی واجب است.استفاده از بی حس کننده های موضعی ونشستن در اب گرم از موارد تسکین دهنده هستند.با انجام حرکات اصلاحی مانند ورزش پروانه و … تا حد زیادی می توان این مشکل را حل کرد

5.سوزش سر دل:اکثرا بدلیل برگشت محتویات معده به بخش تحتانی مری بدلیل شلی دریچه مری در اثر عدم تعادل هورمونها ونیز اثرفشاری رحم حامله در ماههای اخر است.مصرف غذا در دفعات متعدد و به میزان کم- بالا نگه داشتن زیر کتف هنگام خواب- پرهیز از خم شدن-استفاده از انتی اسیدهای خاص نیز توصیه میشود.برای کاهش این عارضه هم ورزشهای خاص در نظر گرفته شده است که با شرکت در کلاسهای آمادگی دوران بارداری می توان آن را یاد گرفته و عمل کرد

6.خواب آلودگی وخستگی:از همان اوایل حاملگی خستگی و خواب الودگی بدلیل افزایش سطح پروژسترون ایجاد میشود واز انتهای سه ماهه دوم خواب شبانه کاهش یافته وشکایات در این زمینه بیشتر میشود.

7.لکوره(افزایش ترشح واژینال):در بسیاری از موارد پاتولوژیک نیست وعلت ان بالا رفتن استروژن میباشد ولی اگر این مسئله با علایم همراه بود مثل خارش- سوزش یا بوی بد با تشخیص عفونت باید درمان شود.

مطالب مرتبط

 • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

۴ دیدگاه برای “عوارض شایع در دوران بارداری”

 1. nikta گفت:

  سلام من باکره هستم 1ماه 1قطره پبیش اب دوستم ریخت 3.4 روز بعد پریود شدم تست بیبی چک نشون داد باردار نسستم ولی دور نافم همس 1نبضی میزنه ابن یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟

 2. بهار گفت:

  س لام.منو نامزدم تقریبا یه ماه پیش نزدیکی داشتیم.سریع بعدش قرص خوردم.هروز سرساعت قرص ldخوردم.الان سه روز گذشته که قرصام تموم شده ولی پریود نشدم.امکانش هست حامله باشم؟لطفا زود جواب بدین ممنون

  • modir گفت:

   اطلاعاتتون برای پاسخ دادن کافی نیست. قرص خوردن دستورات خودش رو داره شما باید بدونید بعد از نزدیکی باید قرص اورژانس می خوردید نه قرص ال دی۹۰۹۹۰۷۱۶۵۲

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب