طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت
امروز : یکشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

عمومی

درباره مرکز آرامش

مرکز مشاوره و ارایه خدمات مامايی آرامش طبق ضوابط و مقررات وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي جهت انجام خدمات مامايي در سطوح مختلف بهداشتی دائر گردیده است و آماده ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به بانوان محترم می باشد.

موسسين :
تعدادی از کارشناسان با سابقه مامايی و از اعضای انجمن علمی مامايی ايران موسسين اين مرکز می باشند که ساليان زياد در امور مختلف درمانی و آموزشی فعاليت داشته و نيز به عنوان مربی رسمی ورزشهای دوران بارداری, کلاسهای مختلف آموزش مامايی در بيمارستانها و مراکز درمانی و ساير موسسات برگزار کرده اند. همجنين اين مرکز از همکاری پزشکان و کارشناسان مجرب و باسابقه ديگر نيز در بخش‌های مختلف بهره می برد.

خدمات ارائه شده در مرکز:

1 - مشاوره (بلوغ، قبل از ازدواج،قبل از بارداری، زناشوئی و...)

2- دوره‌های آمادگی برای زایمان کم‌درد (تغذیه مادر باردار، ورزش دوران بارداری، بیوفیدبک و..)

3- مشاوره تغذیه مادر و کودک ، پایش نوزاد، مشاوره رشد و تکامل نوزاد

4 - واکسیناسیون ، تنظیم خانواده

5 - ماساژ نوزاد و ورزش مادر ونوزاد به منظور سلامت و تناسب اندام

6 - آموزش ریلکسیشن و یوگا (به منظور کاهش استرس، افزایش تمرکز و تقویت جسمی)

7 - مشاوره یائسگی(تغذیه، عوارض یائسگی و تمرینات ورزشی تقویت عضلات لگن پ‍یشگیری از مشکلات ادراری)

8 - مشاوره و آموزش سبک زندگی برای هر گروه سنی خانواده

9 - خدمات مامایی در منزل

10 - پاپ اسمیر

11 - کارگاه‌های آموزشی بهداشت فردی (مراقبت‌های بهداشتی، پوست و مو، تغذیه و ورزش)

12- مشاوره‌های روانشناسی با بهره‌گیری از مشاورین مجرب و با سابقه روانشناس

نشانی: تهران - میدان رسالت- خیابان هنگام- بالاتر از فرجام- پلاک ۱۹۷- طبقه دوم- واحد ۵


تلفن‌های تماس:

۷۷۱۸۵۰۱۴ -
۷۷۱۸۵۰۷۷
-
۰۹۰۳۵۱۸۴۳۸۱

77185014 - 77185077

تعیین وقت همه روزه : صبح ها: ۹ الی ۱۳ بعدازظهر: ۱۵ الی ۲۰

-


شماره مشاوره تلفنی: 9099071652
تماس از سراسر کشور با تلفن ثابت

تبلیغات متنی

بررسي علمي رابطه تنش‌هاي رواني و حاملگي

بيشتر اطرافيان در اين مواقع مي‌گويند: «‌آرامش خودتان را حفظ کنيد و نگران نباشيد؛ بارداري بالاخره رخ خواهد داد.» اگرچه اين توصيه شايد ناخوشايند باشد اما حقيقتي علمي در آن وجود دارد.

استرس و بارداری

شواهد جديد نشان مي‌دهد که استرس بر باروري اثر مي‌گذارد. يک بررسي اخير نشان داد که زنان با ميزان بالاي آلفا- آميلاز، آنزيمي که با استرس ارتباط دارد، سخت‌تر باردار مي‌شوند.

نمونه‌هاي بزاق گرفته‌شده از 274 زن در طول 6 چرخه قاعدگي (يا تا زماني که باردار شده بودند) نشان داد افرادي که بالاترين ميزان اين آنزيم را در اولين دوره قاعدگي داشتند نسبت به زناني که کمترين ميزان اين آنزيم را داشتند، با احتمال 12 درصد کمتر باردار شده بودند. نکته جالب‌تر اين بود که زناني که در اين بررسي شرکت داشتند، ‌سابقه قبلي ناباروري نداشتند. همه اين زنان يا در حال طراحي براي باردار شدن بودند يا از 3 ماه قبل براي باردار شدن تلاش مي‌کردند.

پژوهشگران هنوز نفهميده‌اند استرس دقيقا چه نقشي در باروري ايفا مي‌کند، ‌زيرا زنان تحت شرايط استرس شديد نيز مي‌توانند باردار شوند.

آليس دومار، رييس مرکز سلامت روان/بدن در بوستون در اين باره مي‌گويد:‌ «به گمان من برخي زنان از لحاظ اثر استرس بر توليد مثل حساسيت بيشتري دارند. اگر شما تحت استرس قرار گيريد و نتوانيد به سرعت باردار شويد، ‌خود اين مساله باعث استرس بيشتر شما مي‌شود.» به گفته او، در يک بررسي در تايوان، در40 درصد زناني که براي درمان ناباروري مراجعه کرده بودند، ‌تشخيص افسردگي و اضطراب داده شده بود. خود درمان ناباروري ممکن است استرس‌زا باشد، ‌به اضافه اينکه عدم يقين بيشتري را در زن از لحاظ بارداري ايجاد کند. اگر استرس بتواند بر احتمال لقاح اثر بگذارد، ‌کنترل آن ممکن است اين احتمال را افزايش دهد.

پژوهشگران سعي کرده‌اند اين مساله را ثابت کنند. در تحقيقي که در بخش زن و زايمان دانشکده پزشکي دانشگاه اموري در آمريکا انجام شد، زناني که براي بيش از 6 ماه تخمک‌گذاري نکرده بودند، ‌موردبررسي قرار گرفتند و مشخص شد که ميزان بالايي از هورمون کورتيزول، يک هورمون استرس، در خون آنها وجود دارد. در شرايط استرس‌زا، ‌کورتيزول، مانند آدرنالين، شدت سوخت‌وساز را افزايش مي‌دهد و فشارخون را در حد بالايي نگه مي‌‌دارد، باعث اضافه وزن مي‌شود و به مشکلات بهداشتي ديگري نيز مي‌انجامد.

هفت توصيه‌ کاربردي

اين توصيه‌هاي عملي مي‌تواند به شما کمک کند ‌هنگامي که مي‌خواهيد باردار شويد، ‌از استرس خود بکاهيد:

1 شوهرتان را وارد فهرست کنيد: پژوهش‌ها نشان مي‌دهند که زنان با استرس ناشي از ناباروري به نحوي متفاوت با مردان مواجه مي‌شوند. براي مثال زنان با احتمال بيشتري به دنبال حمايت اجتماعي مي‌روند اما مردان به حل مساله گرايش دارند. اين گرايش‌هاي متفاوت ممکن است به اختلاف بينجامد. به‌گفته روان‌شناسان، اشتغال ذهني مداوم با بچه‌دار شدن ممکن است حتي رضايت جنسي را هم تحت‌تاثير قرار دهد. روان‌شناسان توصيه مي‌کنند زوج‌ها مانند روزهاي اول آشنايي‌شان عمل کنند. در طول هفته زماني براي تفريح مثلا رفتن به سينما بگذارند. همچنين يک حد زماني مثلا حدود 20 دقيقه براي بحث‌‌ در مورد بارداري تعيين کنند.

2 دوباره علت مشکلتان را بررسي کنيد: فکر کردن به اينکه «همه به جز من به سادگي باردار مي‌شوند» تنها ناراحتي ما را باعث مي‌شود. بايد با اين طرز تفکر منفي با بيان جملات مثبت غلبه کنيد. به‌عنوان نمونه «اگر باردار ‌شدن اينقدر ساده بود، اين همه کلينيک باروري وجود نداشت.» تفکرات بدبينانه‌تان را شناسايي کنيد و تمرين کنيد تا پاسخي را به شرايط‌تان بدهيد که واقع‌گرايانه‌تر باشد.

3 سعي کنيد يادداشت روزانه بنويسيد: روزانه احساسات‌تان را به کاغذ منتقل کنيد. اين راهي براي رهايي از نگراني‌هايي است که از در ميان گذاشتن مستقيم آنها با ديگري پرهيز داريد. بعد ممکن است تصميم بگيريد که يادداشت‌ها را دور بريزيد يا به کسي نشان دهيد تا آنها را بخواند.

4 فعال بمانيد: ادامه دادن فعاليت‌هايي که باعث لذت شما مي‌شود، ‌اهميت زيادي دارد، در غير اين صورت ممکن است باردارشدن به تنها کانون توجه‌تان بدل شود. به ميهماني دوستان و نزديکان‌تان برويد،‌ عکس‌هاي دسته‌جمعي بگيريد و خلاصه خودتان را غرق کارهايي که دوست داريد، کنيد. انجام دادن کارهاي لذت‌بخش ميزان سروتونين، ماده شيميايي بالابرنده خلق در مغز، را مي‌افزايد. اين کار پاداش اضافي هم براي شما به دنبال دارد.

5 براي حفظ آرامش تلاش کنيد: يک راه ساده براي آرام شدن اين است که زماني مثلا يک يا 2 بار در روز را به فرو بردن بدنتان به حالت عميق آرامش عضلاني اختصاص دهيد. براي 5 دقيقه يا بيشتر چشم‌هايتان را ببنديد و خودتان را در جايي دوردست تصور کنيد. به اصطلاح يک سفر ذهني کوچک انجام دهيد. به خودتان اجازه دهيد که همه حس‌هاي‌ محيط اطراف‌تان را تجربه کنيد. بدن شما طوري پاسخ خواهد داد که گويي واقعا در آنجا هستيد. منافع اين «واکنش آرامش‌بخشي» شامل سرعت پايين‌تر ضربان قلب و فشار خون پايين‌تر خواهد بود. اگر نوع خاصي از اين تکنيک را ترجيح مي‌دهيد، محدوديتي در گزينه‌ها وجود ندارد. مراقبه، يوگا و آرامش‌بخشي پيشرونده عضلاني تنها چند مورد از اين تکنيک‌ها هستند.

6 ورزش کنيد: پياده‌روي، شناکردن، يوگا يا ساير ورزش‌هاي متعادل ممکن است از استرس شما کم کند. و مزاياي اضافي هم دارد. زنان داراي اضافه وزني که از طريق فعاليت جسمي وزنشان را کم مي‌کنند، ‌به باروري خودشان هم کمک مي‌کنند. براي مثال چربي بيش از حد بدن باعث توليد استروژن اضافي در بدن مي‌شود که تخمک‌گذاري را مختل مي‌کند. ورزش‌هايي که انرژي زيادي مصرف مي‌کنند‌، مانند دويدن يا جاگينگ (دويدن آرام) موادي به نام آندورفين‌ها (افيون‌هاي درون‌زا) را در بدن توليد مي‌کنند که باعث احساس خوشي و راحتي در فرد مي‌شود. البته بايد توجه داشته باشيد که ورزش بيش از حد در زناني که از قبل تحت استرس هستند، مي‌تواند اوضاع را بدتر کند، چرا که ورزش زياد باعث آزاد شدن کورتيزول مي‌شود.

7 از مشاوره‌هاي فردي و گروه‌هاي حمايتي استفاده کنيد: زني که در تلاش براي باردار شدن است، نياز به کسي دارد که با او همدلي کند. مشاوره ممکن است راهي براي تخليه سردرگمي، ناراحتي و نااميدي شما باشد. همين پيوستن به گروه‌هاي حمايتي و صحبت کردن با زناني که مشکلات مشابهي دارند‌، نيز مي‌تواند به شما کمک کند.

منبع: US News مترجم: دکتر زهرا عباس‌پور تميجاني -برداشت شده از هفته نامه سلامت

برای کاهش استرس در کارگاههای مرکز شرکت فرمایید

مطالب مرتبط

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

۴ دیدگاه برای “بررسي علمي رابطه تنش‌هاي رواني و حاملگي”

  1. واقعا ممنونم دست مریزاد

  2. سمانه گفت:

    سلام .من هم این مشکل را دارمو خواهش می کنم دراین رابطه (کلاسهای کاهش استرس وحاملگی) کلاس های دایررا معرفی نمایید تا بتوان درآنها شرکت کرد.

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب